Office Staff and Other Positions

Position Name Email
Business Manager Denise Mahnke
Office & Volunteer Coordinator Elizabeth Gage
CPS Native Plant Stewardship Coordinator Chrys Bertolotto cpsstewardshipcoordinator
@gmail.com 
Green Seattle Partnership Training Series Coordinator    
Douglasia Editorial Chair  Celeste Botha  
Douglasia Managing Editor Mary Johnson
WNPS Website Manager Rob Smith
WNPS Webmaster Sarah Verlinde
WNPS Blog Editor and Content Writer Sarah Gage
WNPS Plant List Manager Ron Bockleman  

 

 

State Board Leadership

Position Term Name Email
President 2017-2019 Don Schaectel
Past President 2014-2017 Clay Anteiau
Vice-President 2017-2020 Van Bobbitt
Treasurer 2016-2019 Rob Smith
Director 2016-2019 Sam Payne
Director 2016-2019 Lori Jirak
Director 2016-2019 Mary Kiesau
Director 2015-2018 Mark Turner
Director 2017-2020 Sarah Verlinde
Director 2017-2020 Keyna Bugner

 

 

Chapter Officers and Directors

Central Puget Sound Chapter

Position Name Email
Chair Dan Paquette
Treasurer Amy Lester  
Secretary Sharon Baker
Board Member Cindy Spurgeon
Board Member Grace Stiller
Board Member Ted Couillard
Board Member Melissa Obenchain  
Botanist Nelson Salisbury
Botanist Fellow Stewart Wechsler  
Conservation Chair Lori Jirak  
Eastside Team Chair Cheryl Wagner
Education Chair Franja Bryant
Field Trip Co-Chairs Ray Izumi
Sandra Bowman
 
  
Publicity Chair Jan Bird

Plant Sale Chair
Co-chairs

Yen Flanagin
Nancy Bowen-Pope


 

Stewardship Program Chair Chrys Sacco Bertolotto
Nursery Program Co-Chairs Carter Case
Brenda Clifton
 
 

 

Central Washington Chapter

Position Name Email
Chair Cathy Reed
Vice-Chair Edward Lisowski
Treasurer Keyna Bugner
Secretary Carmen Knoke
Board Member At-Large Bonnie Mayer
Newsletter Editor Bonnie Mayer
Website Editor Carmen Knoke

 

Columbia Basin Chapter

Position Name Email
Co-chair Mickie Chamness
Co-chair Janelle Downs
Vice-chair Rik Smith
Secretary Marilyn Lemar
Treasurer Cheryl Smith
Restoration/Salvage Chair Steven Link
Education Chair Pauline Schafer
Kim Hamblin-Hart

Field Trips Chair Ernie Crediford
Terri Knoke

Fundraising/Member Chair Vacant -
Program Chair Kim Hamblin-Hart
Newsletter Editor Mary Ann Simmons
Heritage Garden Program Donna Lucas
Publicity Kami Bricker
Books Carmen Wooten
Newsletter Mary Ann Simmons
Walla Walla Subchapter Darcy Dauble

 

Koma Kulshan Chapter Directory

Position Name Email
Chair Abe Lloyd
Vice-chair Jim Davis
Treasurer Angela Nelson
Secretary Katrina Poppe
Newsletter Editor Jim Kling
Field Trip Coordinator Allan Richardson
Program Coordinators Vikki Jackson
Katrina Poppe
-
-
Backyard Habitat Liason Molly Porter -
Greenhouse Coordinator Vacant -
Grants Coordinator Barry Wendling -

 

Northeast Washington Chapter

Position Name Email
Chair Suzanne Schwab
Vice-chair Vacant -
Treasurer John McCormick 509-291-5604
Secretary Becky Brown
Newsletter Editor Amy Dawley
Website Manager Suzanne Schwab
Student Research Award Chair Julie Beckstead
Field Trip Coordinator Paul Knowles
Native Plant Gardening Chair Robin O'Quinn
Refreshment Chair Robin O'Quinn
Conservation Chair Joe Cannon
State Representative Ruth Kirkpatrick

 

Okanogan Chapter

Position Name Email
Chair Therese Ohlson
Vice-chair Caryl Campbell
Treasurer Sandra
Secretary Joyce Bergen
Website Rosalee de la Foret

Olympic Peninsula Chapter

Position Name Email
Chair
Co-Chair
Ann Weinmann
Fred Weinmann


(360)379-0986

Vice-Chair Dixie Llewellin
Port Townsend
Secretary Eve Dixon
Port Townsend
Treasurer Dan Post
(360)554-0417
Port Townsend
Webpage Updates
Calendar Updates
Dixie Llewellin
Fayla Schwartz

Newsletter Fred Weinmann
Board Member Wendy McClure  
(360)779-3820
Poulsbo
Board Member Sharon Schlentner  
Port Townsend
Board Member Dana Ecelberger  
Port Townsend
     

Salal Chapter

Position Name Email
Chair Brenda Cunningham
360-336-8753
Vice-Chair Kerman Kermoade  -
Treasurer Jean Birdsall
206-321-0255
Secretary Kathy Murray
Newsletter Editor Tara McGown
Website and Facebook Karen Erickson  
425-321-4229
Garden Coordinator Brenda Cunningham
360-336-8753

 

Salal Mailing Address
C/O Brenda Cunningham
1220 S 11th Street
Mount Vernon, WA 98274

Native Garden Address
Behind Master Gardens
16650 State Route 536
Mt Vernon, WA 98273

 

San Juan Islands Chapter

Position Name Email
Chair Del Guenther  
Vice-chair Barbara Orcutt
Treasurer Barbara Jensen
Secretary James Frampton
Conservation Chair Kevin Sloan -

 

 

South Sound Chapter

Position Name Email
Board Chair Bill Brookreson
Immediate Past Chair Cyndy Dillon
Vice-chair (Pierce) Jane Ostericher
Vice-Chair (Thurston) Deborah Naslund
Treasurer Jane Ely
Secretary Allen Borden -
Botanist Vacant -
Conservation Chair Gail Trotter
Field Trip Coordinator Cyndy Dillon
Editorial Chair Bill Brookreson
Publicity Chair Jane Ostericher
Presentations Coordinator Sue Butkas
Volunteer Chair Gail Trotter
Education Committee Chair Jane Ostericher
Grant Committee Chair John Neorr
Web Manager John Neorr

 

Suksdorfia Chapter

Position Name Email
Chair Don Hardin
Vice-chair Dan Richardson
Treasurer Krista Thie
Secretary Dottie Moulton

 

Wenatchee Valley Chapter

Position Name Email
President Emily Orling
Vice-President Casey Leigh
Treasurer Connie McCauley
Secretary Connie Mehmel
Board Member Ann Fink
Board Member Chris Clausen
Board Member Cindy Luksus
Board Member Olivia Schilling
Board Member Molly Boyter
Board Member Pam Camp
Board Member Susan Ballinger
Board Member Diane McKenzie

 

 

 

Standing Committees

Conservation Committee

Name Email
Becky Chaney, Chair
Clay Antieau
John Browne
Mike Marsh
Lori Jirak
Ed Lisowski
Greg Jirak  
Casey Leigh    

 

Editorial Committee

Name Email
Chair: Celeste Botha
Joe Arnett
Sarah Gage
David Giblin
Ellen Kuhlmann
T.Abe Lloyd
Mark Turner

 

 

Education Committee

Name Email
Fayla Schwartz, Chair
Diane Doss
Mary Kiesau
Mike Marsh
Mark Turner

 

Executive Committee

Name Email
Don Schaechtel, Chair
Van Bobbitt, Vice Chair
Janelle Downs
Rob Smith
Mark Turner

 

Fundraising Committee

Name Email
Don Schaechtel, Chair
Lori Jirak
Rory Denovan
Sarah Gage
Sarah Verlinde
Virginia Hassinger  hassingerv@msn.com 
Denise Mahnke, ex-officio

Research and Inventory Committee

Name Email
Pam Camp, Chair
Dr. Elizabeth Binney
Dr. Peter Dunwiddie
Terry Lillybridge
Lou Messmer
Dr. Richard Olmstead
Suzanne Schwab

 

 

 

Special Committees

Nomination and Governance Committee

Name Email
Van Bobbitt  
Now Recruiting Responsibilities of the Nomination and Governance Committee

 

Financial Advisory Committee

Name Email
Rob Smith, Chair
Clay Antieau
Sarah Gage
Bill Brookreson
Don Schaechtel  
Denise Mahnke, staff

 

HR Steering Committee

Name Email
Keyna Bugner

 

Stewardship Steering Committee

Name Email
Bill Brookerson
Chrys Sacco Bertolotto
Jim Evans
Denise Mahnke, ex-officio

 

Communications Strategy Committee

Name Email
Rory Denovan, Chair
Clay Antieau
Sarah Gage
Mike Marsh
Mark Turner
Sarah Verlinde
Sam Payne  
Ashley Shattuck